Има много причини да се намали консумацията на месо. От една страна стои мисълта за съдбата на животните, които са подложени на масови убийства, за да се изхранва човечеството. От друга пък е екологичният проблем - земята, водата, енергията, въглеродният отпечатък.
Всичко това доведе до т.нар. лабораторно месо - продукт, създаден в лаборатории. Използват се клетки от истински животни. Така пържолата се произвежда чрез размножаване на клетки. Процес, който често е смятан за странен, неестествен и дори грешен.
Виж още: Бела Хадид и Valentino са големите победители на Британските модни награди за 2022
Първият продукт от култивирано месо е бургер и се появява през 2013 г. През 2020 г. производството си стартира първата компания, произвеждаща лабораторно месо.
Продуктите тепърва ще трябва да се справят със законодателствата на отделните страни и ЕС например, но какъв е вкусът на такъв продукт, който обещава да се справи със световния глад?
Лоти Лимп е веган от 7 г. насам, а сблъсъкът ѝ с изкуственото месо е по-труден, отколкото си е мислила. "Лабораторното пилешко, което ядох, беше по-вкусно от всяко пилешко, което си спомнях отпреди да стана веган", разказва тя пред Euronews Green.
Виж още: Шок за Зукърбърг: Глобяват Facebook, Instagram и WhatsApp с до 2 млрд. евро!
"Със сигурност става въпрос по-скоро за вкусният сос и гарнитурата, отколкото за тази мека бяла плът", уточнява тя, но и допълва, че е убедена, че дори заклетите месояди ще са доволни от вкусовите качества на продукта.
Към момента Сингапур е едно от малкото места по света, в които няма правни проблеми, които да спъват производството на такива продукти. Според GOOD Meat, които са пионерите в бранша, друга голяма битка (освен тази за регулациите) ще бъде тази за това как ще се нарича продукта. От компанията коментират, че има съществена разлика във възприятията, когато се каже "лабораторно месо" и "култивирано месо".
Изображение: iStock