Сряда обикновено се асоциира с нещо неприятно. Това е денят от седмицата, в който приятните емоции на изминалия уикенд са се изпарили напълно, задачите в работата и в училище са се натрупали, а до безметежността на идния уикенд има цели два дни. От 16 ноември насам обаче сряда (Wednesday на английски) се асоциира с нещо много по-приятно и атрактивно – сериал в осем епизода, излъчван от Netflix.
Продукцията „Wednesday” бе замислена като нова версия на сагата за симпатично-зловещото семейство Адамс. То се появява за първи път още в края на 30-те години на миналия век под формата на комикс - дело на Чарлз „Час” Адамс. Между 1964 г. и 1966 г. комиксовите Адамс придобиха формата на герои от черно-бял телевизионен сериал в два сезона (общо 64 епизода по 30 минути). През 1991 г. американецът Бари Зоненфелд изпрати семейство Адамс на големия екран в едноименен филм, който се превърна в истински хит и в който останаха паметни изпълненията на Анджелика Хюстън и Кристина Ричи в ролите на Мортиша и Уенздей Адамс. Две години по-късно се появи и продължението на филма.
Виж още: Публиката изригна – Джена Ортега е новият секссимвол!
Последваха три десетилетия на мълчание по темата до появата на сериала „Wednesday”. Филмът бе заснет между септември 2021 г. и март 2022 г., като снимките са били в Румъния. Премиерата му беше на 16 ноември, а на 23 ноември беше пуснат за масовия зрител в платформата Netflix. Оттогава продукцията, чийто сценарий е дело на Алфред Гоф и Майлс Милар, не престава да чупи рекорд след рекорд.
Сериалът се превърна в най-гледаната англоезична серийна продукция в Netflix за първата седмица след пускането му в платформата. През този период той беше гледан общо 341,2 милиона часа, което е равносилно на гледане от 50 милиона домакинства. Предишният рекордьор по този показател беше четвъртият сезон на „Stranger Things” (335,1 милиона часа за първата седмица след пускането му в платформата ). А две седмици след завъртането на сериала в Netflix той се превърна в третия най-популярен англоезичен сериал за всички времена, констатира „Варайъти”. За тези две седмици той беше гледан общо 752,5 милиона часа. След още две седмици сериалът би могъл да счупи изцяло рекордите за най-голяма гледаемост в часове за един месец в Netflix. Сегашният рекордьор по този показател е четвъртият сезон на „Странни неща” (гледан общо 1,35 милиарда часа през първия месец от завъртането му в Netflix), а на второ място е „Дамър-Чудовището: Историята на Джефри Дамър” (856,2 милиона часа през първия месец).
Виж още: Всичко, което трябва да знаеш за новата мания на Netflix "Wednesday" и още
„Wednesday” получи и доста ласкави критики от специализирани издания и от анализатори на телевизионни продукции. Но в какво се корени този голям успех?
На първо място историята на семейство Адамс не е същата като тази от предходните продукции, това не е просто пореден кавър на стар и успешен хит. Фокусът в сериала е изместен от цялото семейство Адамс към един от членовете му – дъщерята Уенздей, което позволява свободни вариации по една позната тема.
В сериала Уенздей Адамс е момиче със смущаващо проницателен поглед, което не се усмихва, което има необикновени заложби и проникновени видения. Тя е изобретателна, бунтарка, борбена, открояваща се от масата, неконформистка, черната овца или странната птица в очите на мнозина. Уенздей има необичайно чувство за хумор, следва докрай набелязания план, има завидно чувство за справедливост, което й помага в разследването на престъпление и разкриването на семейни тайни.
Чарът на Уенздей се допълва и от това, че в сериала тя предпочита старомодно изглеждащите дрехи, заинтересована е от пишещата машина, от свиренето на виолончело, от писането на романи и от отглеждането на пчели. Всичко това я отличава още повече от съвременните младежи, прекалено погълнати от псевдоживота в Instagram и TikTok, привлечени от модерната музика и превърнали се в роби на модните тенденции.
Към всичко това се добавя и фактът, че Уенздей Адамс, такава каквато е на екрана, не се интересува от мнението на околните и когато привлича вниманието на другите, то е, за да покаже, че й е все едно дали другите я възприемат като странна или смешна. Така изграден, персонажът допада много на Тим Бъртън, режисирал първите четири епизода на сериала и по принцип почитател на аутсайдерите като главни герои.
Този персонаж обаче би бил поредният антиконформист на големия екран, който след време ще се слее в дълга поредица антиконформисти, ако в ролята на Уенздей не се бе превъплътила младата американска актриса Джена Ортега. И то до такава степен, че сега е немислимо да се спомене името Уенздей Адамс, без човек веднага да не го асоциира с 20-годишната красавица.
Изображение: Getty Images; Източник: Габриела Големанска, БТА